Konstrukcja sztachety z PCV na plot i bramkę ze sztachetek nie zada zezwolenia na to oraz zawiadamiania tego faktu do urzędu oprócz kilku przypadków.
Ploty PVC na plot i bramkę sztachetowa nie przewyższające poziomu 2,2 m stawiane pomiędzy dwoma sąsiadującymi nieruchomościami nie potrzebują żadnych formalności formalnych. Tyczy się to również ogrodzeń chwilowych ochraniających plac budowy.
- Zgłoszenia trzeba dokonać gdy:
- stawiamy ogrodzenia od strony ulicy, torów kolejowych a także pozostałych miejsc publicznych (nie tyczy się to ogrodzeń blisko dróg prywatnych i wewnętrznych nie będących drogami powszechnymi)
- stawianie ogrodzenia przekraczającego 2,2 m wysokości bez względu na położenie ogrodzenia.
- Zgłoszenia stawiania balustrady z PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek dokonuje się w miejscowym starostwie powiatowym albo urzędzie miasta.
- Zgłoszenie zamiaru budowy płotu powinno określać gatunek ogrodzenia, procedurę wykonania jego montażu oraz proponowany dzień zapoczątkowania budowy.
- Niezależnie od zgłoszenia trzeba doczepić deklaracje o upoważnieniu do dysponowania posiadłością w zamysłach budowlanych oraz jeśli jest to wymagane przez starostwo zarys ogrodzenia.
Od czasu do czasu do budowy plotki plastikowe na plot i furtkę ze sztachetek zadane są dodatkowe uzgodnienia tj. np. akceptacja administratora drogi na miejsce wjazdu.
Budowę ogrodzenia można zacząć po 30 dobach od czasu zgłoszenia zamiaru jego konstrukcji, o ile biuro nie wniesie przedtem sprzeciwu. Sprzeciw może być w sytuacji, gdy zamierzane ogrodzenia z PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachet jest niekompatybilne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego np. może być w pasku drogowym projektowanej szosy. W sytuacji jak projektowane balustrady PVC na plot i bramę ze sztachetekprawdopodobnie może grozić bezpieczeństwu ludzi względnie mienia, np. poprzez blokowanie widoczności, budowa takiego ogrodzenia może potrzebować otrzymania pozwolenia na jego budowę. Zgłoszenie zamiaru konstrukcji ogrodzenia jest ważne przez 2 lata. Wstrzymanie przystąpienia do robót przez ów czas skutkuje unieważnieniem zgłoszenia oraz w przypadku ochoty pobudowania ogrodzenia nieodzowne staje się kolejne zgłoszenie tego faktu.