środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce a także stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub od razu ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenia Winylowe na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się kolor kamieni na ploty PCV na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas przeróżne tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można też siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na małe, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie plastikowe stosuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia plastykoweRadomia na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania wewnątrz, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenie z plastyku na plot i furtę ogrodzeniowa unosi się z skał przeróżnego konturu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nieregularnych układach, trzeba je trafnie dobierać tzn. tak, tak aby kształt każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły albo pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają także mchem a także wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz