wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Trwałe ogrodzenia z drewna

Niepoprawnie zabezpieczone sztachety drewniane ekspresowo się niszczą i mogą nieodwołalnie stracić swój pierwotny wdzięk oraz właściwości. Decydując się na używanie drzewa na płot powinno się poznać sposoby konserwacji oraz konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy zdołamy cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszystkie prace konserwujące płot z drewna trzeba rozpocząć od poprawnego i dokładnego przygotowania materiału na płot, ponieważ od tego zależy rezultat finalny naszych robót. Przed użyciem produktów do ochrony i ozdoby sztachet z drzewa niezbędne jest skontrolowanie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi symptomów biokorozji. Nie prędzej niż po zwieńczeniu obróbki drewna na płot możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, który chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież robalami. Podczas gdy ochronimy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, trzeba nanosić kolejne amalgamaty, jakie asekurują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeśli chcemy zdołać zachować naturalny odcień drewna naszego płotu, powinniśmy użyć achromatyczny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący albo lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, ochroni ogrodzenie od środka, ale nie stworzy na jego nawierzchni ochronnego filmu. Konserwowane w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej i trwalszej protekcji ogrodzenia, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na nawierzchni malowanego płotu lakierowy film, który efektywniej niż w przypadku impregnatu ochroni ogrodzenie przed ujemnym działaniem warunków atmosferycznych.

Jak widać by ogrodzenia z drewna były trwałe trzeba przeznaczyć im dużo uwagi oraz troski.

Zgoła inaczej jest w przypadku ogrodzeń wykonanych z plastiku. Ów model płotów jest w całości wytrzymała na warunki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają także biokorozji w związku z tym dogadzają swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz